Rejestracja: +48 32 62 61 731
Godziny otwarcia:

pon.-pt.: 7:00 – 18:00

Rejestracja: +48 32 62 61 731

Rehabilitacja

Rehabilitacja Olkusz

Rehabilitacja Olkusz

Rehabilitacja to systematyczna terapia lecznicza przeznaczona dla osób niepełnosprawnych i chorych. Jej celem jest przywrócenie całkowitej lub częściowej sprawności, bądź doprowadzenie do odczuwalnej i widocznej poprawy stanu zdrowia. Skuteczna rehabilitacja powinna być kompleksowa i systematyczna, a także podjęta w odpowiednim terminie. Nie da się bowiem ukryć, że wcześnie podjęta terapia daje największe szanse na szybkie i pełne odzyskanie sprawności fizycznej lub psychicznej.

 

Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Rehabilitacja jest konieczna, aby przywrócić sprawność fizyczną lub umysłową przy wadach wrodzonych, po urazach, wypadkach, chorobach i innych uszczerbkach na zdrowiu oraz jakości życia pacjenta. Chociaż jest to proces skomplikowany i długotrwały, to odpowiednio przeprowadzony potrafi zapewnić doskonałe rezultaty. Rehabilitację można porównać do gry na instrumencie – wymaga bowiem równie dużej ilości motywacji i czasu poświęconego na opanowanie właściwych technik, a następnie wyćwiczenie konkretnych partii – na przykład mózgu, mięśni czy całego układu nerwowego. Skuteczna rehabilitacja to najlepsza droga do walki o zdrowie i zwiększenie szans na poprawę swojej kondycji. Ciężka praca zawsze przynosi efekty, choć mogą one pojawić się w różnym czasie.

Kiedy rehabilitacja jest potrzebna?

Konieczność zgłoszenia się do centrum rehabilitacji może pojawić się na każdym etapie życia człowieka. Już niemowlęta i małe dzieci mogą wymagać specjalistycznej terapii, która wesprze ich prawidłowy rozwój i zapobiegnie pogłębieniu istniejących wad wrodzonych. Kiedy wskazana jest rehabilitacja dzieci? Pierwsze symptomy można rozpoznać już u kilkumiesięcznego malucha. Jeżeli leżąc w łóżeczku układa się asymetrycznie lub w określonym wieku nie umie jeszcze unosić główki, siadać czy chodzić, stanowi to podstawę do zgłoszenia dziecka na terapię rehabilitacyjną. Im wcześniej rodzic podejmie taką decyzję, tym większe szanse, że jego pociecha odzyska pełną sprawność. W przypadku osób dorosłych najczęstszymi wskazaniami są przebyte wypadki komunikacyjne, urazy mechaniczne (złamania) oraz schorzenia układu krążenia, na przykład zawał serca czy udar mózgu. Rehabilitacja dorosłych jest pomocna także w przypadku urazów psychicznych i chorób, które uniemożliwiają człowiekowi normalne funkcjonowanie.

Rehabilitacja ma na celu przede wszystkim przywrócenie człowiekowi zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Jest niezbędna, aby pozbyć się bólu, zredukować wady wrodzone i odzyskać sprawność fizyczną oraz psychiczną lub przynajmniej poprawić jakość codziennego życia osób chorych i niepełnosprawnych.